Про значення реформи для майбутнього України

«Ви встигли зробити дуже великий крок. <…> Напрацьовано нормативно-правову основу для змін, але також потрібно змінити менталітет громадськості та суддів для того, щоб українське суспільство отримало те, на що воно заслуговує» — Джанні Букіккіо, Голова Венеціанської комісії.

«Після Революції Гідності в Україні відбулися суттєві зміни у судовій системі. Це включає внесення змін до Конституції, прийняття закону Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, внесення змін до основних процесуальних законодавчих актів України, як-от Цивільний процесуальний кодекс, Господарський процесуальний кодекс та Кодекс адміністративного судочинства; формування нового Верховного Суду, призначення суддів до Конституційного Суду, а також запровадження права на конституційну скаргу та прийняття Регламенту Конституційного Суду» — Режі Брійя, Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні.

Режі Брійя

Про те, як проходила реформа

«Були внесені зміни до Конституції України. Вперше цей процес відбувся без політичного впливу як зі сторони Президента, так і зі сторони Верховної Ради» — Джанні Букіккіо, Голова Венеціанської комісії.

Про Конституційні зміни

«Важливим наслідком конституційних змін в Україні було розірвання зв’язку між парламентом та судовою системою» — Ягланд Турбйорн, Генеральний секретар Ради Європи.

Про забезпечення права на справедливий суд

«Закон “Про забезпечення права на справедливий суд” є послідовним і добре продуманим. Він враховує попередні рекомендації Комісії з багатьох питань, зокрема, підсилює роль Верховного суду як гаранта єдності судової практики» Висновок Венеціанської комісії.

Про системні зміни у судовій системі

«Можна вітати прагнення законодавця збільшити прозорість судової системи, а також сприяти оптимізації судоустрою, забезпечити сталість і єдність судової практики в Україні» Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ.

Про відновлення довіри до судової влади

«Після критичного падіння рівня довіри до судової влади в 2015 році спостерігаємо позитивну тенденцію. Відсоток тих, що довіряють повільно росте, а тих, що не довіряють, повільно знижується» — З дослідження USAID.

Про Верховний Суд

«Прозорий і об’єктивний Верховний Суд, а також загальний добір кадрів до  судових органів, побудований за зразком підходів, розроблених і випробуваних в Україні, у певний момент стане стандартом не тільки в країнах, що розвиваються, але і в усталених демократіях» — Довидас Віткаускас, керівник Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ з розвитку верховенства права в Україні (ПРАВО)».

«Верховний Суд — є одним із стовпів верховенства права» — Джанні Букіккіо, Голова Венеціанської комісії.

«Нам є чому у вас повчитися» — Високоповажний суддя Джон Макменамін, суддя Верховного Суду Ірландії.

Джанні Букіккіо

Про конкурси на посади суддів

«Анонімне письмове тестування та практичне завдання були проведені на високому рівні. Процес дуже прозорий в Україні. Співбесіди з кандидатами та їх досьє будуть доступними громадськості. І це чудово» — Джон Каббон, Старший радник Консультативної місії Європейського Союзу з питань судової системи.

«Ситуація з добором суддів в Україні є набагато кращою, ніж у Литві чи Австрії В Австрії журналісти навіть не могли б вести дискусію про добір суддів, оскільки він відбувається за закритими дверима. Процедури добору суддів в Україні є вдалими та успішними» — Георг Става, директор департаменту Міністерства юстиції Австрії, експерт Проекту ЄС «Право-Justice».

Про зміну правил у судовому процесі

«Із запровадженням нового Цивільного процесуального кодексу ви отримали, ми кажемо жартома, Ferrari. Ви отримали класний автомобіль, тільки треба навчитися ним управляти» — Фредрік Сундберг, в.о. Голови Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини.

«Правосуддя та судовий захист — це не соціальний проект. У відповідності до європейських стандартів сторони зобов’язані бути відповідальними за якість судового процесу і залежно від власної поведінки користуватися тим чи іншим обсягом процесуальних прав. Абсолютних процесуальних прав не існує, і держава зобов’язана надати особі лише можливість, а не патріарха-суддю, який потурбується про її права. Судова влада повинна бути більш пасивною. Ця ключова ідея безперечно є у нових процесуальних кодексах» — Довидас Віткаускас, керівник Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ з розвитку верховенства права в Україні (ПРАВО)».

Про реформу адвокатури

«Законопроект №9055 “Про внесення змін до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” є послідовний і загалом відповідає європейським стандартам» — Висновок Ради Європи.

«Проект Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” відповідає європейським стандартам, містить низку позитивних та прогресивних положень» — Американська торгівельна палата.

«Судова реформа залишається незавершеною без довгоочікуваного закону про реформування адвокатури» — Томас Гремінгер, Генеральний секретар ОБСЄ.

«Важливо, аби професія адвоката забезпечувала верховенство права, демократію та дотримання прав людини. Законопроект №9055 відповідає вимогам європейського законодавства» — Режі Брійя, Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні.