Вища кваліфікаційна комісія суддів України 12 листопада 2018 року розпочала кваліфікаційне оцінювання 566 кандидатів, що беруть участь у другому конкурсі на посади суддів Верховного Суду та 270 кандидатів, що претендують на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Кваліфікаційне оцінювання складається із дворівневого іспиту і співбесіди.

12 листопада кандидати, що попередньо пройшли процедуру допуску, протягом 2,5 годин виконають анонімне письмове тестування. 14 листопада кандидати, які успішно складуть першу частину іспиту, протягом 5,5 годин писатимуть практичне завдання — проект судового рішення відповідно до спеціалізації суду.

На 10 годину 30 хвилин 12 листопада зареєстровано 767 кандидатів.

«Сьогодні — важливий день для майбутнього нового Верховного Суду, адже під час другого конкурсу ми завершуємо формування найвищого судового органу, яке було розпочато у 2016 році. За результатами кваліфікаційного оцінювання ми оберемо суддів, які допоможуть формувати в країні нову судову практику. Це також важливий день для всіх, хто доклав багато зусиль для створення нового суду, що матиме спеціалізацію в антикорупційних справах. Конкурси в обидва суди після процедури допуску є високими і становлять сім осіб на одне місце», — сказав Голова ВККСУ Сергій Козьяков.

Як і під час першого конкурсу до Верховного Суду, кандидатами в нові суди є адвокати, науковці й судді всіх інстанцій. Сергій Козьяков також повідомив, що до складання іспиту допущено 62% суддів та 38% кандидатів з іншим правничим досвідом, з яких 17% — науковці й 14% — адвокати. «Нагадаю, що під час першого конкурсу до Верховного Суду після етапу спецперевірки було 70% суддів та 30% з іншим досвідом, з яких 10,4% — адвокати, 12% — науковці та 7% — правники із сукупним стажем. Тобто, у другому конкурсі «не суддів» більше, хоч етап спецперевірки ще попереду», — сказав він.

Кандидати писатимуть анонімне письмове тестування відповідно до спеціалізації, розподіл заяв на конкурс до Верховного Суду за касаційними судами такий:

– Касаційний цивільний суд — 160, що становить 7 осіб на місце;

– Касаційний кримінальний суд — 159, що становить 13 осіб на місце;

– Касаційний господарський суд — 111, що становить 7 осіб на місце;

– Касаційний адміністративний суд — 136, що становить 6 осіб на місце.

На конкурсі до Верховного Суду на цьому етапі 63% — чоловіки (354) й 37% — жінки (212).

Найбільше кандидатів віком 40–49 років — 47%. Віком 50–59 років — 29%, у віці 30–39 років — 21% правників. У регіональному зрізі найбільше кандидатів з міста Києва — 136 осіб або 24%. На другому місці — Харківська область — 47 кандидатів або 8% і Дніпропетровська — 40 кандидатів або 7%.

На конкурсі до Вищого антикорупційного суду до анонімного письмового тестування допущено:

– до Апеляційної палати ВАС — 89 кандидатів, що становить 8 осіб на місце;

– до першої інстанції ВАС — 181 кандидат, що становить 7 осіб на місце.

«Після допуску маємо рівномірний розподіл між суддями та «не суддями», що претендують на крісло судді Вищого антикорупційного суду. Так, серед кандидатів 50% суддів, 30% адвокатів, 14% науковців та 6% правників із сукупним стажем. Кандидатів і докторів наук серед них 69, тоді як за посаду суддів Верховного Суду змагаються 199 правників з науковим званням», — сказав Голова ВККСУ Сергій Козьяков.

Серед кандидатів до Вищого антикорупційного суду на цьому етапі найбільше кандидатів наймолодшої групи — від 30 до 39 років — 45%, від 40 до 49 років — 30% і 22% кандидатів від 50 до 59 років. У регіональному зрізі найбільше кандидатів з Києва — 59 осіб або 22%. З Дніпропетровської і Харківської області 22 особи (8%) та 20 осіб (7%), відповідно.

Як зазначив Сергій Козьяков, така кількість кандидатів із різним професійним досвідом свідчить про те, що правники готові до здорової конкуренції на публічних засадах і довіряють конкурсним процедурам Комісії.

За словами заступника Голови ВККСУ Станіслава Щотки, за виконання анонімного письмового тестування кандидати максимально можуть отримати 90 балів, а отримані ними кодовані результати будуть повідомлені в день тестування. «Після цього Комісія визначить найкращих кандидатів у кількості, що в чотири рази перевищує кількість вакантних посад, а саме 312 осіб до Верховного Суду й 156 — до Вищого антикорупційного суду. Ці кандидати 14 листопада писатимуть практичне завдання, за яке можна отримати максимальні 120 балів», — пояснив Станіслав Щотка.

Допомагати Комісії у проведенні кваліфікаційного оцінювання кандидатів будуть:

– під час конкурсу до Вищого антикорупційного суду — Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ) у кількості шістьох суддів і прокурорів з іноземних держав, склад якої 6 листопада затвердила ВККСУ;

– під час конкурсу до Верховного Суду — Громадська рада доброчесності (ГРД) в кількості 20 українських представників громадянського суспільства, новий склад якої наразі формується.

На кандидатів, які отримають прохідний бал, чекають співбесіди з психологами, членами ВККСУ, на кандидатів до ВС — з членами ГРД, а на кандидатів до ВАКС — з членами ГРМЕ.

За перебігом іспитів спостерігають міжнародні представники із більше ніж семи інституцій, представники засобів масової інформації. Крім того, кожен громадянин може спостерігати за перебігом іспиту на каналі ВККСУ в YouTube.

Нагадаємо, в межах судової реформи в країні формуються нові суди: Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд і Вищий суд з питань інтелектуальної власності. У 2017 році за результатом першого публічного конкурсу сформовано новий Верховний Суд, який почав діяти в грудні 2017 року. Вища кваліфікаційна комісія суддів України 2 серпня 2018 року оголосила другий конкурс на 78 посад суддів Верховного Суду, 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду й Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Станом на 24 вересня 2018 року Комісією отримано 1001 заяву з пакетами документів, з них 659 — для участі в другому конкурсі до Верховного Суду та 342 — до Вищого антикорупційного суду.

Переможців буде визначено в першому кварталі 2019 року.