6 березня 2019 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершила другий в історії країни конкурс на посади суддів Верховного Суду та назвала його переможців. Таким чином, завершується формування найвищої судової інстанції, яка вперше сформована за результатами конкурсу і працює з грудня 2017 року.

Другий конкурс, який було оголошено 2 серпня 2018 року, відбувався в чотири касаційні суди Верховного Суду.

У конкурсі, крім суддів, брали участь адвокати, науковці й кандидати із сукупним стажем. У підсумку, серед 78 переможців конкурсу — 54 судді (69%), 14 — науковців (18%), 7 — адвокатів (9%), 3 — із сукупним стажем (4%). Таким чином, Комісія рекомендує на призначення майже 30% кандидатів, що раніше не працювали суддями.

Розподіл переможців у касаційних судах ВС за досвідом роботи:

  • Касаційний адміністративний суд (26 посад): 20 суддів, 4 науковці, 1 адвокат та 1 із сукупним стажем;
  • Касаційний господарський суд (16 посад): 11 суддів, 2 науковці та 3 адвокати;
  • Касаційний кримінальний суд (13 посад): 9 суддів, 3 науковці та 1 адвокат;
  • Касаційний цивільний суд (23 посади): 14 суддів, 5 науковців, 2 адвокати та 2 із сукупним стажем.

Серед переможців конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду 30 кандидатів наук і 5 докторів наук; жінок — 31, чоловіків — 47. Наймолодшому переможцю конкурсу 34 роки, а найстаршому — 61. Найбільша кількість переможців з Києва (24) та Харкова (8).

«Україна демонструє єдиний випадок у світі, коли створення двох найвищих судів в країні — Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду — відбувається одночасно. Ці процедури стали можливими в результаті судової реформи. 6 березня Комісія завершила формування Верховного Суду, що вже рік отримує позитивні відгуки про свою роботу. Ця робота свідчить, що процедури ВККСУ демонструють свою ефективність щодо якісного кадрового наповнення судових інституцій», — зазначив Голова ВККСУ Сергій Козьяков.

Нагадаємо, що Комісії у проведенні конкурсу на одному з етапів допомагала Громадська рада доброчесності, яка встановлювала відповідність кандидата критеріям професійної етики й доброчесності під час кваліфікаційного оцінювання. Стосовно кандидатів ГРД підготувала 71 висновок. 55 кандидатів (77%) з висновками не потрапили до фінального рейтингу.

«Кандидати, які мали негативні висновки, надавали відповідні документи і свої пояснення щодо питань, які до них висувались. І хоча представники Громадської ради доброчесності не завжди погоджувалися з поясненнями кандидатів, рекомендація їх до призначення означає, що Комісія зробила ретельну правову оцінку всіх матеріалів, у тому числі від чисельних державних органів. Категорично некоректним є застосування категорії «недоброчесні» до тих кандидатів, які успішно використали своє право на відповідь під час процедури конкурсу», — зазначив член ВККСУ Михайло Макарчук.

Нагадаємо, що 2 серпня 2018 року оголошено другий конкурс до Верховного Суду. Комісія отримала 659 заяв про участь у конкурсі, а допущено було 566 кандидатів. У складанні анонімного тестування взяли участь 525 кандидатів, з них успішно склали тестування — 316. За результатами складання іспиту до етапу співбесід було допущено 235 кандидатів. За період фінального етапу другого конкурсу до Верховного Суду «Дослідження досьє та співбесіди» 46 кандидатів із 235 не підтвердили своєї здатності здійснювати правосуддя у Верховному Суді. Саме таким чином зі 185 кандидатів Комісія сформувала рейтинг до найвищої судової інстанції України.

Джерело