1. Чи довіряють громадяни судам?

Згідно з результатами опитування, проведеного міжнародною організацією USAID восени 2018 року, судам схильні довіряти 20% громадян України.

2. Це багато чи мало?

Давайте порівняємо з попередніми роками. У 2015 році судам довіряло лише 5% громадян. Це критично мало.

Попри всі труднощі, довіра громадян України до судів та судової влади вже зросла майже в чотири рази.

3. Кого зазвичай опитують і чому це важливо?

91% опитуваних — звичайні громадяни, які жодного разу не зверталися до суду. Їхнє уявлення про діяльність судів формується телебаченням, засобами масової інформації, чутками.

І саме це уявлення вони транслюють, відповідаючи соціологам. Як кажуть юристи, це «свідчення з чужих слів». Важливе, але, на жаль, часто не дуже компетентне.

4. Що кажуть ті, хто мав справу з судовою системою?

Рівень довіри серед тих, хто мав власний судовий досвід протягом останніх двох років, майже вдвічі більший, ніж середньостатистичний — 34%.

І рівно стільки українців вважають, що здійснення судової реформи поліпшить ситуацію у країні в цілому. Ще вищий показник довіри серед професійної спільноти. 

5. Чого громадяни хочуть від судової системи?

Показово, що найбільш поширені очікування пересічних громадян майже повністю збігаються зі змінами, передбаченими судовою реформою. Це реалізація права на справедливий суд, чесне кваліфікаційне оцінювання суддів, прозорість і публічність конкурсів, прискорення судових процесів, неможливість ухвалення протизаконних та політичних рішень.

6. Чому до соцопитувань треба ставитися критичніше?

Соціологічні опитування — це сухі цифри, які слугують об’єктивним інструментом вивчення громадської думки щодо найбільш важливих процесів у суспільстві. Але не кожен знайде час та натхнення вивчати величезні таблиці і самостійно робити висновки.

Цю роботу зазвичай виконують журналісти, які пояснюють своїй аудиторії зміст того чи іншого дослідження. І далеко не завжди роблять це професійно та неупереджено. Саме звідси походять далекі від правди суто маніпулятивні судження про те, що «судова реформа провалилася, бо український народ не довіряє судам».