Які зміни залишилося зробити?

Наразі реформа триває. Судова система буде змінюватися до 2020 року і протягом нього. Аби втілити основні зміни залишилося зробити п’ять важливих кроків.

1. Завершити створення нових судів

У першому півріччі 2019 року мають почати працювати два нових суди — Вищий антикорупційний суд і Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Конкурс до Вищого антикорупційного суду вже завершено — 11 квітня 2019 року Президент України призначив суддів Вищого антикорупційного суду. Конкурс на заповнення вакантних посад суддів Вищого суду з питань інтелектуальної власності триває.

2. Оновити кадровий склад

Триває добір до судів перших двох інстанцій. Він є безпрецедентним, адже вакантні близько 2 000 посад. Вища юридична освіта та стаж роботи суддею, адвокатом або науковцем від 3 до 7 років (залежно від конкретного суду) дають можливість брати участь у конкурсі.

3. Завершити реструктуризацію судової системи і кваліфікаційне оцінювання

До кінця 2019 року має завершитися реструктуризація системи місцевих (окружних) і апеляційних судів. Наразі завершується оцінювання суддів апеляційних судів та триває процес оцінювання суддів місцевих судів.

4. Завершити реформу адвокатури

Реформуванню адвокатури у судовій реформі відведено одне з ключових місць. На розгляді парламенту знаходиться проект закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Закладені в ньому норми піднімають адвокатське самоврядування на новий рівень, закріплюють гарантії адвокатської незалежності, розширюють права адвоката і зараз посилюють його відповідальність за якість правосуддя.

5.  Ухвалити нове законодавство про правничу освіту

Реформа юридичної освіти — фундамент нашого правового майбутнього. Концепція освітньої реформи базується на єдності правничої професії, отримавши яку людина зможе працювати суддею, адвокатом або прокурором. У 2019 році має бути розроблено відповідне законодавство.

Чи можна сказати, що після цього реформу буде завершено?

З суто формальної точки зору — так. Буде завершено законодавчу й інституційну складові реформи, побудовано необхідні умови для створення правової держави — так би мовити, зведено міцну будівлю. Але умови життя в ній визначатимуть мешканці — люди, що прийдуть у правничу професію. Вони мають стати носіями нової правничої культури і світоглядних цінностей. Без цього законодавчі та інституційні зміни залишаться самі по собі, а наше реальне життя — саме по собі. Ось чому кадрова складова реформи є однією з найскладніших і потребує більш тривалого часу для реалізації.