1. Що таке трикутник правосуддя?

Трикутник правосуддя — це адвокат, прокурор і суддя. У кожного з них своя чітко визначена роль. Якщо прибрати якусь з них, правосуддя «втрачається».

Саме тому адвоката, прокурора і суддю мають об’єднувати не лише процесуальні формальності, але й більш важливі речі — спільна система цінностей та прагнення справедливого правосуддя. Втілити цю модель на практиці — одне з ключових завдань судової реформи.

2. Що роблять адвокат і прокурор?

Адвокат і прокурор представляють сторони, які змагаються у судовому процесі. Їх робота — підготувати і пред’явити у суді докази та аргументи на свою користь. Обидві сторони повинні мати у судовому «змаганні» абсолютно рівні можливості.

3. Що робить суддя?

Суддя керує ходом судового процесу. Він сприяє врегулюванню спору між сторонами, допомагає їм реалізувати свої права та запобігає зловживанню цими правами в ході процесу. За результатами представлених фактів суддя приймає рішення в межах того, про що його просить позивач у судовому позові або обвинувач в обвинувальному акті.

4. Чому для забезпечення правосуддя потрібні саме три учасники?

Судовий процес представляє собою виважену, збалансовану процедуру, де кожній стороні даються рівні можливості. Можна провести таку аналогію: роль судді схожа на роль футбольного арбітра. Не випадково їх обох називають «суддями». Адвокат та прокурор разом зі сторонами — це «команди». Вони змагаються, надаючи аргументи, докази і свідчення. Арбітр пильно слідкує за матчем, не дає гравцям порушувати правила і, зрештою, оголошує результат гри. Саме тому так багато залежить від судді — безстороннього арбітра, який не має підігрувати жодній зі сторін і гарантує їх право на справедливе правосуддя.

5. Чи ловить суддя злочинців?

Ні, не ловить. Суддя також нікого не карає. Його роль полягає у тому, щоби вислухати обидві сторони і винести рішення на основі їх аргументів і зібраних у справі доказів, адже мати уявлення про злочин і довести злочин в суді — це різні речі. Якість досудового слідства та роботи прокурорів — це ключові умови забезпечення покарання за злочин. При цьому будь-яка особа має право на правничу допомогу професійного захисника — адвоката. Суддя ж не має грати ані за одну, ані за іншу сторону.