1. Що таке трикутник правосуддя?

Трикутник правосуддя — це адвокат, прокурор і суддя. У кожного з них своя чітко визначена роль. Якщо прибрати якусь із них, правосуддя «втрачається».

Саме тому адвоката, прокурора й суддю мають об’єднувати не лише процесуальні формальності, але й більш важливі речі — спільна система цінностей та прагнення справедливого правосуддя. Втілити цю модель на практиці — одне з ключових завдань судової реформи.

2. Що роблять адвокат і прокурор?

Адвокат і прокурор представляють сторони, які змагаються в судовому процесі. Їхня робота — підготувати і надати в суді докази й аргументи на свою користь. Обидві сторони повинні мати у судовому «змаганні» абсолютно рівні можливості.

3. Що робить суддя?

Суддя керує перебігом судового процесу. Він сприяє врегулюванню спору між сторонами, допомагає їм реалізувати свої права та запобігає зловживанню цими правами під час процесу. За результатами представлених фактів суддя приймає рішення в межах того, про що його просить позивач в судовому позові або обвинувач в обвинувальному акті.

4. Чому для забезпечення правосуддя потрібні саме три учасники?

Судовий процес представляє собою виважену, збалансовану процедуру, де кожній стороні даються рівні можливості. Можна провести таку аналогію: роль судді схожа на роль футбольного арбітра. Не випадково їх обох називають «суддями». Адвокат та прокурор разом зі сторонами — це «команди». Вони змагаються, надаючи аргументи, докази і свідчення. Арбітр пильно стежить за матчем, не дає гравцям порушувати правила і, зрештою, оголошує результат гри. Саме тому так багато залежить від судді, безстороннього арбітра, який не має підігрувати жодній зі сторін і гарантує їхнє право на справедливе правосуддя.

5. Чи ловить суддя злочинців?

Ні, не ловить. Суддя також нікого не карає. Його роль полягає в тому, щоби вислухати обидві сторони і винести ухвалу на основі їхніх аргументів і зібраних у справі доказів, адже мати уявлення про злочин і довести злочин в суді — це різні речі. Якість досудового слідства та роботи прокурорів — це ключові умови забезпечення покарання за злочин. Водночас будь-яка особа має право на правничу допомогу професійного захисника — адвоката. Суддя ж не має грати ані за одну, ані за іншу сторону.