1. Навіщо це потрібно?
Реформа адвокатури — важлива складова реформи системи правосуддя, кінцевим завданням якої є перетворення України на сучасну європейську державу. Це означає, що вся діяльність держави має бути підпорядкована захисту гідності, свободи та прав громадянина. Адвокат у правовій державі має бути провідником до права, захищати нас від свавілля й несправедливості. Мета реформи адвокатури — створити для цього всі необхідні умови.
2. Хто підтримує реформу адвокатури?
Позитивні висновки щодо законопроекту №9055 надали Рада Європи, Асоціація адвокатів України, Асоціація правників України, Американська торговельна палата України, Реанімаційний пакет реформ, Лабораторія законодавчих ініціатив, Transparency International, Крим_SOS. Крім того, реформу підтримали адвокати більш ніж 20 юридичних фірм. Аби ознайомитися з думкою представників юридичної спільноти прочитайте, наприклад, статтю Олексія Кота, керуючого партнера компанії «Антіка».
3. Що зміниться з прийняттям нового закону?
За висновками експертів Ради Європи, проект Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (№9055) є послідовним і відповідає прийнятим у Європейському Союзі стандартам. Тож у разі його прийняття законодавчі засади адвокатської діяльності суттєво покращаться:
- розширяться професійні права й гарантії адвокатів,
- допуск до професії позбудеться корупційних ризиків,
- буде збалансовано дисциплінарну відповідальність,
- адвокатське самоврядування децентралізується та стане демократичним,
- фінансування органів адвокатського самоврядування стане прозорим.
Детальніше про зміни передбачені новим законом можна прочитати у цій таблиці:
4. Хто і чому протидіє новому закону?
Затятими противниками законопроекту №9055 стали представники старої адвокатської номенклатури, що вже багато років керують органами адвокатського самоврядування, насамперед, Національною асоціацією адвокатів України. Це цілком логічно, бо законопроект позбавляє їх доступу до багатьох нелегітимних важелів впливу на адвокатів. Водночас до змін, які покращують діяльність адвокатів, закладених у законопроекті, ці критики нерідко ставляться байдуже.
5. Нагадайте, яка роль адвоката у системі правосуддя?
Адвокат захищає інтереси поручителя в суді і є необхідним елементом трикутника правосуддя, без якого неможливо реалізувати один із основних принципів судочинства — принцип змагальності. Принцип полягає в тому, що обвинувачення і захист мають рівні права та можливості в судовому засіданні.