1. Що робить суд?
Кажучи просто, суд розглядає юридичні спори та кримінальні обвинувачення. Вислухавши аргументи позивача і відповідача суд вирішує, хто з них правий.
2. Чого суд не робить?
Суд в жодному разі не ловить злочинців. Це — хибне сприйняття, яке залишилося нам від спотвореної радянської судово-каральної системи.
3. У якому випадку звертаються до суду?
Вільний доступ до суду гарантовано громадянам України Конституцією. Та користуватися цим правом варто тоді, коли всі інші можливості врегулювання спору вичерпано. А такі можливості є. Наприклад, можна скористатися так званою медіацією, коли сторони долучають до вирішення конфлікту когось третього, зазвичай компетентного фахівця, з чиїм рішенням вони забов’язуються погодитися.
4. Що таке право на справедливий суд?
«Право на справедливий суд» — не просто словосполучення. Це — юридичний термін, описаний у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та визначений у практиці Європейського суду з прав людини. Гарантування державою права на справедливий суд є умовою правовладдя, тобто верховенства права. Право на справедливий суд передбачає ряд гарантій для громадянина:
- гарантію доступу до суду,
- гарантію рівних можливостей в суди,
- гарантію неупередженості суду,
- «розумні строки» судового процесу,
- гарантію публічності судового розгляду,
- презумпцію невинуватості,
- процедурні гарантії.
5. Що це означає особисто для мене?
Завдяки праву на справедливий суд ніхто не може завадити вашому доступу до суду та неупередженому розгляду вашої справи у разі виникнення суперечки. Скажімо, свідоме затягування справи є однозначним порушенням гарантії «розумних строків» розгляду справи. Упередженість судді тягне скасування його рішення, а презумпція невинуватості зобов’язує державу доводити вину особу, а не особу доводити свою невинуватість.
6. Чи є право на справедливий суд тим самим, що й справедливість?
«Справедливість» — суб’єктивне поняття. Проте, для юридичної термінології важлива визначеність. На побутовому рівні у кожної людини існує своя «справедливість». Тому терміни «справедливий суд» та «право на справедливий суд» не треба плутати з інтуїтивним уявленням про справедливість.