1. Суд же не сервіс, правда?

Правда. Ані судова влада, ані суд як такий не можуть бути і не є сервісом. Надавати послуги — не їх роль. Суд здійснює правосуддя.

2. Тоді чому ми говоримо про суд як сервіс?

Кожен день до суду звертаються тисячі людей. Вони подають документи, дзвонять до суду, дивляться розклади засідань на сайті, шукають правову інформацію. У тому, щоби зробити такі рутинні речі зручнішими, і виявляється сервісний бік роботи суду. Дійсно, суд може добре виконувати свої основні функції, але бути незручним. І все ж таки ознакою європейського суду є ставлення до громадянина як до людини — у тому числі, як замовника певних послуг, що йому надає держава. Важливою складовою реформи є втілення цього на практиці.

3. Що стало простішим з «сервісної» точки зору?

Назвемо три зміни: електронний суд, професійне представництво та нові правила судового процесу.

4. Що таке електронний суд?

Його призначення просте — надати людям доступ до багатьох функцій суду онлайн. Завдяки ньому можна подавати позов через інтернет, контролювати своєчасність дій свого адвоката, відслідковувати хід справи, оплачувати штрафи і судовий збір. Поступово функцій електронного суду ставатиме більше. Це дозволить пришвидшити розгляд справ та зробить користування судом зручнішим.

5. Як мені скористатися електронним судом?

Прочитати про це можна тут.

6. Гаразд, а що таке професійне представництво?

Одним з втілень сервісних функцій судової системи є адвокат — фахівець-правник, якому громадянин довіряє представляти свої інтереси в суді, коли в цьому виникає потреба. Ще не так давно держава ніяк не впливала на вибір громадянином свого представника у суді. І це було неправильно, бо відкривало шлях до адвокатської діяльності випадковим, не завжди порядним і професійним людям. Прийняті в рамках судової реформи зміни до Конституції виправили цю ситуацію. Згідно з ними з 1 січня 2018 року представляти іншу особу в суді, а також захищати її від кримінального обвинувачення, може лише адвокат. А щоб набути цей статус, треба не просто мати юридичну освіту, але й скласти кваліфікаційний іспит та отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

7. І все-таки навіщо потрібне професійне представництво?

Судочинство — складна царина життя. Аби впевнено почуватися у суді, треба знати тисячі законів, підзаконних актів, прикладів з судової практики. Для звичайної людини це, по-перше, складно, а по-друге — не потрібно. То як же їй захистити свої права в разі потреби? Відповідь проста — звернутися до адвоката.

8. Що мені треба знати про нові правила судового процесу?

Зміни до господарського, цивільного і адміністративного процесуальних кодексів, прийняті у жовтні 2017 року, значно спростили судовий процес. Там, де це можливо, вони максимально уніфікували процедурні правила для розгляду різних справ (цивільних, комерційних та адміністративних), які до цього відрізнялися. Окрім того, були втілені дієві механізми, які не дозволяють сторонам зловживати процесуальним правом та затягувати справи. Завдяки цьому судовий процес став більш впорядкованим, зрозумілим та оперативним.