1. Як виникла українська судова система?

Україна успадкувала свою судову систему від тоталітарної держави — Радянського союзу. За тих часів судова система мала чітке місце і роль — це був декоративний елемент іншої системи, каральної. Маскуючись під інститути, що керуються виключно законами, суди в непоодиноких випадках виконували вказівки правлячої партії і «маскували» переслідування звичайних невинних людей.

Радянський суд. Навіть його внутрішні облаштунки викликають відчуття чогось «нелюдського» і тоталітарного (Фото: lb.ua)

Навіть сьогодні, спитавши пересічного громадянина про роль суду у суспільстві, ми нерідко почуємо відповідь: «ловити злодіїв» та «карати крадіїв». Проте, ми, на жаль, не почуємо головного — слова «правосуддя». Таке викривлене сприйняття — наша радянська спадщина.

2. Що відбулося з судовою системою, коли Україна отримала незалежність?

Здавалося, із незалежністю ми нарешті отримали шанс побудувати судову систему, яка б створила рівні можливості для всіх, забезпечила справедливе правосуддя та зробила внесок у перетворення України на конкурентоспроможну, багату, сучасну державу. Однак на судовій системі лише «змінили вивіску», у той час, як під розмови про «демократію» і «верховенство права» старі, неефективні радянські інститути перетворилися на пострадянських гібридів, що часто не відчувають потреб людей, не відповідають європейським стандартам, є залежними від політиків та їх забаганок.

Скандально відомий суддя Ігор Зварич став одним з медійних символів хабарництва в українських судах (Фото: varianty.lviv.ua)

Ця тенденція досягла апогею за президентства Віктора Януковича. Судова система перетворилася на переважно корумповану корпорацію. Деградація судової системи стала однією з причин Революції Гідності.

3. Якою судова система стане після реформи?

Судова реформа стартувала у 2014 році як відповідь на запит суспільства. Її законодавча та інституційна складові триватимуть до 2020 року. За цей час має відбутися повне перезавантаження судової системи. Наразі закони вже реформовано, спираючись на кращі європейські практики. Інститути оновляться до кінця 2019 року: стануть більш сучасними, враховуватимуть міжнародний досвід та справжні потреби українців. Але навіть найкращі закони та найсучасніші інститути не будуть працювати, якщо не зміниться головне — люди.

Суддя нового складу Верховного Суду Тетяна Анцупова

До системи мають прийти професійні та доброчесні юристи, які розумітимуть, що наближення до верховенства права — це не красиві балачки, а те, до чого має прагнути кожен суд кожної інстанції кожного міста України.