1. Чому Верховний Суд було реформовано?

Тому що саме Верховний Суд є взірцем для судів нижчих інстанцій. У новій триланковій системі, яка складається з місцевих, апеляційних і Верховного Суду, останній відіграє провідну роль.

2. Що робить Верховний Суд?

По-перше, Верховний Суд здійснює правосуддя як суд касаційної (вищої) інстанції, а в окремих випадках — і як суд першої інстанції або апеляційний. По-друге, забезпечує єдність судової практики, аналізує її та узагальнює. По-третє, саме Верховний Суд, у разі необхідності, вирішує, чи є підстави для імпічменту Президента України. По-четверте, Верховний Суд звертається до Конституційного Суду у випадках, коли під питанням конституційність законів та інших правових актів.

3. Вперше проводився конкурс на посади суддів Верховного Суду. Яким він був?

Конкурс до Верховного Суду проходив прозоро і відкрито, і багато що відбувалося вперше:

  • на кожну вакантну посаду претендувало 10 осіб,
  • досьє кожного кандидата складало від 300 до 800 сторінок, і всі вони були у вільному доступі онлайн,
  • кандидатів оцінювала Вища кваліфікаційна комісія, половину якої складали судді,
  • методологію оцінювання було розроблено за участі та підтримки українських та міжнародних експертів, в тому числі Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та USAID «Нове правосуддя»,
  • кандидатів перевіряла і спеціально створена Громадська рада доброчесності, сформована авторитетними громадськими організаціями.

4. Як відбирали суддів?

Конкурс складався з письмового тестування та практичного завдання за спеціалізацією, чотирьох психологічних тестів, аналізу досьє, враховуючи інформацію про кандидата від Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної поліції та Громадської ради доброчесності, прискіпливої співбесіди та обговорення кандидатури повним складом комісії. На кожному етапі майбутнім суддям нараховувались бали. Максимальна оцінка — 500 за компетентність і по 250 за професійну етику та доброчесність — сукупність та непохитність моральних принципів.

5. Коли почав працювати новий Верховний Суд?

Новий Верховний Суд запрацював 15 грудня 2017 року. Із 1436 претендентів за результатами конкурсу було призначено 115 нових суддів, якими стали не лише колишні судді, але й адвокати і науковці. Пізніше було допризначено ще 3-х суддів. Головою Верховного Суду стала Валентина Данішевська.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська

До Верховного Суду вона 9 років працювала арбітром Арбітражного суду Запорізької області, протягом 17 років очолювала недержавну організацію «Центр комерційного права», мала 16-річний досвід юридичного консультування та 24-річний викладацький досвід.

6. Скільки справ вже розглянув новий Верховний Суд?

Станом на 1 грудня 2018 року новий Верховний Суд розглянув 80 936 справ, заяв, клопотань та скарг. Серед них є так звані «зразкові справи» — справи, що стосуються цілих категорій громадян і тому дуже поширені у судовій практиці. Кількість однакових за змістом позовів може сягати сотен тисяч. Рішення Верховного Суду у таких справах стають прецедентами, тобто вирішують одразу всі однотипні спори, що суттєво економить час та сили і громадян, і судової системи.

7. Можете навести приклад зразкової справи?

Для прикладу назвемо рішення по справі №805/402/18, яка стосувалася припинення виплати пенсії людині зі статусом внутрішньо переміщеній особі. У провадженні суду знаходилося понад 200 схожих справ.

Пенсіонерці, яка переїхала до Бахмутського району, не виплачували пенсію, посилаючись на постанову Кабінету міністрів України. Такими діями управління Пенсійного фонду порушувало права позивачки. В результаті Верховний Суд визнав протиправною невиплату пенсій на цій підставі внутрішньо переміщеним особам та громадянам, що проживають в ОРДЛО. Суд підтвердив: де б не знаходився громадянин України, його права не можна порушувати відомчими розпорядженнями. Надалі це рішення має використовуватися як зразок у всіх подібних справах.

8. На які рішення варто звернути увагу?

Деякі рішення та роз’яснення Верховного Суду, хоча і не є зразковими, зачіпають болючі проблеми і тому мають великий суспільний резонанс: за ними слідкують, про них говорять у новинах, пишуть у соцмережах. Ось два з них.

Поліцейські не можуть просто так обшукувати громадянина. Досить розповсюдженим зловживанням з боку правоохоронних органів була підміна дозволеного законом без складання протоколу «поверхневого огляду» справжнім обшуком. Рішенням від 8 лютого 2018 року Верховний суд виразно розтлумачив різницю: «поверховий» може стосуватися лише того, що видно «на поверхні», а не в кишені чи рюкзаку.

Київський Гостинний двір залишено у державній власності. Гостинний двір — це київська пам’ятка архітектури, зведена у 1809 році. З 1994 року Гостинний двір знаходився в оренді. Оскільки його не реставрували, він поступово занепав: будівля покрилася тріщинами, її територія заросла. Процес повернення майна державі тривав довгий час. 8 травня 2018 року Верховний Суд остаточно підтвердив рішення апеляційного суду і залишив Гостинний двір у державній власності, що врятувало архітектурну пам’ятку від знищення.

9. На що впливають рішення Верховного Суду?

Діяльність Верховного Суду безпосередньо впливає не тільки на всю судову систему, але й на всю країну. Реформа кардинально посилила роль Верховного Суду. Його рішення у суспільно значущих справах формують правосвідомість юристів, урядовців, законодавців, а для мільйонів звичайних українців вирішують нагальні життєві питання, наповнюючи словосполучення «правова держава» реальним змістом.

10. Де можна почитати про інші рішення Верховного Суду?

Останню інформацію щодо розглянутих справ завжди можна знайти на cторінці Верховного Суду у Facebook. Незабаром запрацює сайт Верховного Суду, де буде більше інформації про його діяльність.

 

(Фото обкладинки: kafedr.at.ua)